Nieuw BioClock onderzoek: wanneer trekt kunstlicht nachtelijke insecten het meeste aan?
februari 10, 2026
Kunstlicht ’s nachts heeft een grote impact op onze leefomgeving, en nachtactieve insecten zijn daar bijzonder gevoelig voor. Eerder BioClock‑onderzoek liet al zien dat kleur invloed heeft op de aantrekkingskracht van licht op insecten. Maar dankzij een nieuwe studie van BioClock‑onderzoeker Gabriel Charvalakis weten we nu dat ook het tijdstip van de nacht een belangrijke rol speelt.
Het experiment
Om dit fenomeen te bestuderen plaatsten Gabriel en zijn collega’s speciale cameravallen op vier beboste locaties in Nederland. Elke cameraval was uitgerust met een LED‑strip die vijf verschillende lichtkleuren kon uitstralen: ultraviolet, blauw, groen, amber en rood. Vervolgens registreerden de onderzoekers het tijdstip waarop insecten werden aangetrokken, verspreid over twaalf niet‑opeenvolgende nachten.
Allemaal (semi-)vroege bezoekers
Wat bleek? Alle soorten insecten hadden de neiging om vroeg tot midden in de nacht naar het licht te komen. Muggen werden vroeg in de nacht aangetrokken, terwijl motten iets later hun piek bereikten. De kleur van het licht had ook een grote invloed op het moment van aantrekking bij muggen: ultraviolet en rood licht trokken hen eerder aan, terwijl groen en amber ze pas later in de nacht aantrokken. Bij motten had de lichtkleur echter geen effect op de timing.
Wat kunnen we hiermee doen?
Deze bevindingen, gecombineerd met eerder onderzoek naar insectenaantrekking op basis van het kleurenspectrum, kunnen ons helpen om insectenaantrekking te minimaliseren. Door verstandig met licht om te gaan – bijvoorbeeld door dimmers of kleurinstellingen aan te passen aan momenten en spectra die minder aantrekkelijk zijn – kan de negatieve impact van kunstlicht op insecten mogelijk worden verminderd.